Safranbolu

Safranbolu oldukça küçük ve şirin bir ilçedir.Safranbolu Karabük iline bağlı ve oldukça meşhur bir şehirdir diyebiliriz.Safranbolu konumu ise Ankara'nın 200 km kuzeyinde ve Karadeniz'in 100 km güneyinde bir yerdedir. Ayrıca Safranbolu Karabük ilçe merkezinin de 9 km uzaklıktadır.

Safranbolu'yu meşhur yapan turistik güzellikleri ise daha çok evleridir. Klasik Osmanlı kent mimarisinin örnegi olan tarihî evleri ile ünlü olan şehir, bu özelliği sayesinde 17 Aralık 1994 tarihinden beri Türkiye'de Dünya Miras Listesi'nde yer alan 9 kültürel varlıkdan olmuştur. Ayrıca Safranbolu ismi Dünya'da sadece o bölgede yetişen ve çok  nadir bir bitki olan safrandan almaktadır. Safranbolu'ya gittiginizde mutlaka safranlı lokumlardan denemelisiniz. Safranbolu'nun o meşhur lokumu gibi ayrıca özel birde helvası bulunmaktadır. Safranbolu şehir merkezindeki tatlıcılardan bu ürünleri temin edebilir tadına bakabilirsiniz. 

Safranbolu evleri ve köşkleride gezilecek görülecek yerlerden birisidir. Safranbolu tarihi evleri şirin ve estetik duruşları ile yerli yabancı onbinlerce insanın ilgisini çekmektedir. Ayrıca bölgede çok sayıda japon turistinde oldugu gözlerden kaçmamakta. Kaymakam köşkü olarak bilinen köşkü mutlaka görmelisiniz. Ayrıca turistik amaçlı konaklamalı köşklerde bulunmaktadır.Burada yemek ve kalmak için yer bulabilirsiniz. Kısacası kültür şehirlerinden olan Safranbolu'yu mutlaka gezip görmenizi tavsiye ederiz. 

Hiç yorum yok: